VÜCUDUN KORUYUCULARI

Aman dikkat! Bu aylar hastalık ayları. Yediklerimize dikkat etmemek, uygun giyinmemek gibi nedenler vücut direncini kırıyor. Hastalıktan uzak durmak için beslenmenize özellikle aldığınız vitaminlere özen gösterin.
Vitaminlerin pek çok önemli işlevi ve koruyucu özelliği olan doğal maddeler olduğunu belirten Kadıköy Şifa Hastanesi Dahiliye Uzmanı Dr. Emel Terzihan bu doğal maddelerin vücut tarafından üretilmediği için dışarıdan takviye edilmesi gerektiğini söylüyor. Özellikle sonbaharda ve kışın Enfeksiyonlardan korunmada beslenmenin birinci derece rol oynadığını belirten Terzihan, vücut direncini arttırmak için protein ve vitamin açısından zengin besinler tüketilmesinin şart olduğunu ifade ediyor. Yoğun ekim, hasat sonrası saklama yöntemleri ve olgunlaşma sürecinde müdahale edilmesi yüzünden besinlerin vitamin değerlerinin önemli bir kısmını kaybettiğine dikkat çeken Dr. Emel Terzihan ürünlerin toplandıktan hemen sonra yenilmesinin en doğru seçim olduğunu söylüyor. Terzihan içinde bulunduğumuz aylarda beslenmeye yönelik şunları anlatıyor: "Özellikle bu aylarda vücut direncini korumak açısından bol protein almalı, A vitamini içeren besinleri soframızdan eksik etmemeli, üç öğün düzenli beslenmeli, bol sıvı alıp, bol bol C vitamini içeren meyve ve sebzeler tüketmeliyiz. Eğer yeterli miktarda C vitaminini doğal yoldan alamıyorsak C vitaminini ilaç olarak kullanmalıyız. Özellikle kış aylarında yeteri miktarda güneş ışınlarından yararlanamadığımızdan özellikle çocuk ve yaşlıların D vitamini gereksinimi artıyor."

Hangi vitamin nerede bulunur?

 

?  B1 sebzelerde, tahıllarda, baklagillerde, meyvalarda bulunur.

?  B2 sakatatta, süt ve peynirde ve bazı yeşil sebzelerde bulunur. Eksikliği görme bozukluklarına, dudak kenarlarında çatlaklarda, deri ve mukoza hastalıklarına yol açar.

?  B6 eksikliğinde dilde şişme, göz, ağız ve burun çevresinde yağlanma görülür. Tahıllar, yumurta, et ve ciğer yoğun olarak B6 içerir.

?  Sinir hücrelerini kaplayan beyaz bir madde olan miyelinin kaybına neden olarak sinir sistemini zedeleyen ve anemiye yol açan B12 vitamini eksikliği özellikle katı vejeteryan diyet uygulayanlar ve alkoliklerde görülür. Et, balık, deniz ürünleri ve yumurtada bulunan bu vitamini süt ve süt ürünleri de az miktarda içerir.

?  Turunçgiller, brokoli, domates, biber, karnıbahar ve ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzelerde bolca bulunan C vitamini dokular için kolejen üretimini sağlayıp cilt güzelliği için gereklidir.
?  A vitamini (retinol) en çok balık ciğerinde, yumurtada, tereyağında ve sarı renkli meyvalarda bulunur. Eksikliğinde gece körlüğü, deri lezyonları ve enfeksiyonlara karşı direnç kaybı olur.
?  D vitamini hem beslenme hem de güneş ışığı yoluyla alınır. Balık ciğerinde, az olarak peynir, süt, tereyağı ve yumurta sarısında bulunur. Eksikliği çocuklarda raşitizme, yetişkinlerde kemiklerin deforme olmasına neden olur

?  Antioksidan etkisi olan, cildi koruyan ve yaşlanma etkilerini geciktiren E vitamini ayçiçek yağında ve yeşil sebzelerde bulunur.

?  Kanda pıhtılaşma için gerekli olan K vitamini yeşil yapraklı sebzelerde bulunur

Sitemize Reklam Verin
Sitemize reklam vermek için
0 212 275 66 00
numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.
MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLUN