YAĞDAN KAÇMA, YAĞLANMA!

Daha düne kadar yağdan vazgeçmek gerekiyordu. Hala öyle ama, Amerikan Ulusal Sağlık Enstitüsü, yağla ilgili öne sürülen iddiaları yeterince bilimsel bulmuyor. Üstelik bilimsel açıklamaları da var...

Yağ, yağ yapar; karbonhidrat ise "fit" kılar. Sağlığına dikkat eden herkes onlarca yıldır bu "motto"ya uygun yaşıyor. En büyük "günah" ise hayvansal yağ tüketmek, biliyorsunuz. Şöyle yağlı, az pişmiş bir bonfileyi düşünmek bile suç esasında.Üstelik yalnızca ince bir siluete sahip olmak için değil. Yağ her zaman, enfarktüs, yüksek tansiyon ve kolesterol gibi rahatsızlıkların baş müsebbibi olarak gösteriliyordu. Evet, gösteriliyordu. Neden mi?.

Amerikan "National İnstitute of Health" (Ulusal Sağlık Enstitüsü), yağı azaltılmış gıdaların enfarktüs riskini azalttığı konusunda bilimsel bir kanıt olmadığını söylüyor. 20 yıldır beslenme ve sağlık konusunda 300 bin kadın ve erkek üzerinde yaptığı araştırma ve analizlerle bir otorite kabul edilen Harvard Halk Sağlığı Enstitüsü de aynı sonuca varmış durumda.

YAĞ ve KADINLARDA ENFARKTÜS

En önemlisi: Yağ tüketmeyen kadınlarda enfarktüs riski, orta derecede tüketenlerden çok daha yüksek. Amerikan Sağlık Bakanlığı bu araştırmalara 100 milyon dolarlık bütçe ayırmış olsa da, beklenmeyen bu sonuç, yerleşik zihniyeti pek etkilememiş gibi. Hatta başka ülkelerde ortaya çıkan aynı yöndeki araştırma sonuçları da görmezden geliniyor. Örneğin Alman Sağlık Örgütü (DGE) de hala tüketicilere günlük enerji ihtiyaçlarının sadece yüzde 20 ile 35'ini yağdan alınmasını öğütlüyor.

Halbuki New York Times'ın pazar dergisi Temmuz 2002'de, "Ya her şey yağlı ve kocaman bir yalandan ibaretse?" diye sormuştu. Bu sayede de, konuyu sağlık dünyasının dışına taşımış ve ilk şüphe tohumlarını atmıştı. Bu şüphelerin ne kadar gerçek olduğunu Amerikalılar kendi bedenleri üzerinde öğrendiler zaten: 70'li yıllarda kalbin baş düşmanı ilan edilen yağ, Amerikan gıda pazarında sayısız "Low-Fat" ve "No-Fat" ürünlerini doğurdu. Enerjisinin yüzde 45'ini yağdan alan Amerikan ulusu, yağ tüketimi yüzde 35'a indirdi ama hala şişman Kalp-damar hastalıklarında büyük oranda bir artış var. Fazla kilolu insanların sayıları da yüzde 14'ten, yüzde 22?ye çıkmıyor. Üstelik bu artışın konuyla bağlantısının bilmediği dönemlerde bile, bu fenomene ?Syndrom X? adı verilmişti. Kısaca, müthiş sağlıklı olduğu zannedilen az yağlı beslenmeyle ilgili ters giden bir şeyler vardı.

Bilimadamı Dr. Nicolai Worm, daha fazla yağ tüketen insanların, yağ düşmanlarından daha mı fazla yağlanacakları konusuna şöyle bir açıklık getiriyor. Bugüne kadar yeryüzünde yapılan araştırmaların yalnızca ikisi fazla yağ alımıyla, kilo alımını ilişkilendiriyor. Worm, soruyu bir de tersinden soruyor: "Az yağ zayıflatır mı?" Worm, yine yapılan araştırmalar üzerinden cevap veriyor:

KIRMIZI ETSİZ OLMAZ

"Yağ tüketimi kontrol altına alınarak uygulanan rejimlerde ilk altı ayda 2,5 ile 3 kilo arasında bir kilo kaybı olabiliyor."Daha ileriki aşamalarda ise, kilo kaybı diğer gıdaların eksiltilmesiyle bir oluyor. Dolayısıyla yağdan tasarruf o kadar da etkili değil, Worm'a göre. Sağlıklı beslenmenin reçetesi ise genlerimizde yatıyor, "iki buçuk milyon yıl önce insanlar et, balık, yemiş, meyve ve sebze tüketirlerdi. En doğal halleriyle. Hala bedenlerimiz ve metabolizmamız dev bir porsiyon et, yeşillik ve yemiş arzuluyor."

BESLENMEDE 5 ALTIN ÖĞÜT

Düzenli olarak tüketilecekler: Meyve ve sebze, süt ürünleri, salata, bitkisel yağlar, yumurta, kabuklu taze yemiş, balık. Mutlaka kırmızı et.

Beyaz unlu gıdalar, patates ve tatlılar olduğu kadar tam ekmek, makarna, pilav şekerli içecekler de azaltılmalı.

Kilo problemi olsun olmasın, ince bir insanmış gibi beslenmek esas olmalı. Yani şu: Katı beslenme yasaklarına uymayın ama, gerçekten aç olduğunuz zaman yemek yiyin. Doyduğunuzu hissettiğiniz an yemeyi bırakın.

Spor yapmazsanız da aktif olabilirsiniz. Yürüyen merdiven, asansör kullanmayın mesela. Arada sırada da olsa kendi eşyalarınızı kendiniz taşıyın. Yürüyüş yapmak, yüz yıkamak gibi olsun hayatınızda. En önemlisi, içinizden gelen sinyallere mutlaka kulak asın.

Tartılar o kadar da dost değildir. Hislerinize güvenmeniz yeterli. Yoksa stres yapıp daha çok yersiniz.

Sitemize Reklam Verin
Sitemize reklam vermek için
0 212 275 66 00
numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.
MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLUN