YAŞLANMA SÜRECİ ARAŞTIRMASI

İtalyan bilim adamları omurgalı hayvanlardaki yaşlanma sürecinde önemli bir sonuca ulaştılar. En fazla üç ay kadar yaşayabilen Nothobranchius furzeri balığından elde edilen bilgilerle şimdi yaşlanma sürecini genetik
olarak açıklamaya çalışacaklar. Bilim adamları araştırma sonuçlarını İngiliz Royal Society Bilimler Akademisi’nin Biology Letters dergisinde yayımladılar.

Küçük göllerde yaşayan Afrika’ya özgü sazan balığı kısa yağmur dönemlerinden en iyi şekilde yararlanır. Birkaç hafta içinde üreyecek kadar gelişen balık, yumurtalarını bırakıyor ve kuraklık dönemi başlamadan önce ölüyor.
Bataklığa bırakılan yumurtalar ise kuraklık döneminde geliştiğinden gelecek kuşağın yaşamı garantilenmiş oluyor.

Pisa’daki Neuroscienza Enstitüsü bilim adamlarından Alessandro Cellerino ve Stefano Valdesalici bu küçük balığı akvaryumda incelemişler. Sonuçta balıklar en iyi yaşam koşullarında bile 2,5 ay yaşadıktan sonra ölüyorlar ve bu zaman zarfında da yaşamsal fonksiyonlarını tümden yitirene kadar yaşlandıklarını gördük diyor araştırmacılar.

Bu sonuçtan yaşam döngüsünün genetik bir programa bağlı olduğunu çıkaran bilim adamları, şimdi diğer incelemelerle yaşlanma süreci ve arasındaki genetik süreci anlamaya çalışacaklar.

Sitemize Reklam Verin
Sitemize reklam vermek için
0 212 275 66 00
numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.
MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLUN