YAŞLI AVRUPA'NIN GÖZDESİ

Şifalı sularıyla onlarca hastalığa şifa olan Balçova Termal Tesisleri, gözünü gurbetçilere ve yaşlı Avrupa'ya dikti. Dünyanın sayılı, Avrupa'nın en büyük ve modern termal tesisi olan Balçova Termal, her yıl 2 binin üzerinde turisti ağırlıyor.

Doğa ile iç içe olan termal tesis, yetişmiş profesyonel elemanları, hijyeni, mimari yerleşimi ve tedavi kapasitesi bakımından uluslararası standartlarının üzerinde. Sağlığa faydası modern tıp tarafından da kabul edilen ve onaylanan termalde romatizmal, ortopedik ve nörolojik hastalıklar tedavi ediliyor.

Balçova Termal Tesisleri'nin 62 derecedeki Bikarbonatlı, Oligomineral içeren suyu, son 4 yıldır özellikle romatizmal hastaların çok sık görüldüğü İskandinav ülkelerinin sağlık bakanlıkları ve romatizma demekleri tarafından hastalara öneriliyor.

Hangi dertlere deva?

Termal tesislerin bünyesinde 2 fizik tedavi uzmanı, romotolog, dahiliye uzmanı, 10 pratisyen hekim, 20 fizyoterapist, 20 masör ve masöz, 6 hidroterapi ve röntgen teknisyeni, 2 laborant ve çok sayıda hemşire bulunuyor. Balçova Termal sularının kireçlenme, siyatik, bel ve boyun fıtığı ağrıları, adale ağrıları, böbrek rahatsızlıkları, eklem rahatsızlıkları, baş ağrıları, nörolojik, sosyal ve psikolojik rehabilitasyon, sedef hastalığına iyi geldiği ayrıca sağlıklı zayıflama sağladığı açıklandı.

Modern tesisler

Aynı anda 200 yataklı hastaya hizmet verilebilen Balçova'da, 200 kişi de günlük banyolardan faydalanabiliyor. Klimalı, termal banyolu 202 odası bulunan tesisin yatak kapasitesi 404. Türk ve batı mutfağının seçkin örneklerinin yer aldığı 1500-350 ve 200 kişilik restoranlar, cafe, bar ve 1500 kişilik toplantı salonu bulunan tesiste olimpik ölçülerde açık yüzme havuzu yer alıyor. Her türlü spor olanağına sahip olan tesiste çim futbol sahası, koşu ve orman yürüyüş yolları, 6 adet ışıklı tenis kortu, 200 kişilik disko ve 1600 araçlık otopark bulunuyor.

Türkiye'nin geleceği

Balçova Termal Tesisleri Genel Müdürü Mehmet Ali Çalkaya, sağlık turizminin Türkiye'nin geleceği olduğunu söyledi. Türkiye'nin 1000 ayrı yerinde şifalı su kaynaklarının bulunduğuna dikkat çeken Çalkaya, "Bu kaynaklar tesislere dönüştürülürse, sağlık turizmi deniz ve güneş turizminden daha fazla döviz getirir" dedi.

Avrupa ülkelerindeki nüfusun yüzde 65-70'inin yaşlı ve fizik tedaviye muhtaç olduğuna dikkat çeken Çalkaya, Türkiye'nin bunu gelire dönüştürebileceğini bildirdi. Sanayi toplumu olmanın beraberinde getirdiği ağır iş koşulları nedeniyle Avrupalıların fizik tedaviye ihtiyaç duyduğunu belirten Çalkaya, "Avrupa'nın yorgun, yaşlı nüfusundan faydalanmak zorundayız. Bizim hedefi-miz, fizik tedaviye muhtaç, yaşlı Avrupalıları tesisimize çekmek. Yurtdışında Türkiye'den daha fazla tanınıyoruz. Avrupa'da termal tesislerin fiyatları, ülkemizin 3-4 katı. Tercih edilmemizin en önemli nedenlerinden biri de bu. Almanya'daki kamuya ait en büyük sağlık sigortası olan AOK basta gurbetçilerimiz olmak üzere hastalara fizik tedavi için Balçova'yı öneriyor. Bize gönderdikleri hastaların tedavi ücretlerinin yüzde 95?ni karşılıyorlar. Türkiye'de de devlet ve üniversite hastanelerinin termal tesislere gönderdiği hastaların tedavi ücretlerini Emekli Sandığı ve SSK karşılıyor" diye konuştu.

Bilimsel tedavi

Balçova Termal tesislerinde tedavi uzman hekimler kontrolünde ve bilimsel yöntemlerle uygulanıyor. Acil durumlarda ya da gerekli görüldüğünde Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi ile işbirliği yapılıyor.

Balçova Termal'in uzman hekimlerinden Dr. Ercüment Özyeşilpınar, hastalara öncelikle "subjektif ve objektif muayene kriterleri ile tanı konulduğunu söyledi.

Avrupalı hastaların çoğunlukla bu aşamayı tamamlamış ve raporlarıyla birlikte geldiğini belirten Uzman Dr. Özyeşilpınar, "Tedavi planı yapılırken, hastalık tanısının dışında sadece hastaya özel olan yaş, cinsiyet, hastalık yaşı, şeker ve hipertansiyon gibi sekonder hastalıkları da göz önüne alınıyor. Tedavide amacımız, akut enformasyonu olmayan eklemlerde eklem hareket açıklığını korumak, kısıtlılık varsa açmaya çalışmak, hasta eklemlere komşu kas ve yumuşak dokulardaki olumsuz etkileri ortadan kaldırmak ve ağrıyı engellemek" dedi.

Tedavide ana ilkelerinin başında hastanın programa aktif katılımını sağlamak olduğunu söyleyen Dr. Özyeşilpınar, "Her hasta bireysel egzersiz programına alınır ve rehabilitasyon prensiplerine uygunluğuna göre grup egzersizi ve su içi egzersiz programları da eklenir." diye konuştu.

Dr. Özyeşilpınar, tesiste tedavi edilebilen hastalıkları şöyle sıraladı:

? İnflamatuar Romatizmal Hastalıklar (Gut, Artrit, Romatoid Artrit, Ankilozan Spondilit, Psoriatik)

? Dejeneratif Eklem Hastalıkları

? Romatizmal Kas ve Yumuşak Doku Hastalıkları ( Periatrit, Tendinit, Bursit, Epikondilit v.b.)

? Kemik Metabolizma Hastalıkları (Paget Hastalığı, Osteporoz v.b.)

? Bel-Boyun Fıtık ve Ağrıları

? Ortopedik ve Nörolojik Rehabilitasyon Gerektiren Hastalıklar

 

Nasıl ulaşılır?

Yurt dışından hava yolu ile gelecekler, İstanbul aktarmalı uçaklarla Adnan Menderes Havaalanı?na ulaşırlar.Havaalanından çevre yoluna girerek dakikada İnciraltı-Balçova kavşağına ulaşılır.Buradan Balçova yönüne sapılarak tesise varılır.Karayolu ile ulaşmak isteyenler ise, Çeşme güzargahını kullanmak zorundadır.İzmir yönünden gelenler, Çeşme Otoban girişinden önceki İnciraltı Kavşağı?a saparak Balçova?ya girer.

Sitemize Reklam Verin
Sitemize reklam vermek için
0 212 275 66 00
numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.
MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLUN