YEMEKTE SALÇA, KADINDA KALÇA EFSANESİNE VEDA!

Doç. Dr. Aysel Pehlivan başkanlığında bir ekibin 1.182 kadın üzerinde yaptığı inceleme, Türk kadınlarının enine doğru genişleme eğiliminde olduklarını bir kez daha gösterdi. Yağ toplama açısından, kalça ve göbek en tehlikeli bölgeyi teşkil ediyor.

Siz bakmayın "yemekte salça, kadında kalça" diyenlere. Geniş kalçalar, öteden beri kadınların en büyük kabuslarından birisidir. Hele yaz ayları gelince, kabus kendiliğinden göze çarpmaya, dahası göze batmaya başlar. Doç. Dr. Aysel Pehlivan, Prof. Dr. Kamil Özer, Yrd. Doç. İlhan Odabaş ve Dr. Lale Güler, bu ve benzeri nedenlerle yedi yıldır Türk kadınlarında vücut yağlarının oluşumunu ve birikimini inceliyorlar. Bunun için, bugüne kadar 1.182 kadın üzerinde araştırma yapmış bulunuyorlar. Söz konusu araştırma, önümüzdeki aylarda Tayvan'da yapılacak Uluslararası Sağlık, Fiziksel Eğitim, Spor ve Dans Konseyi'ne sunulacak. Tabii araştırma ekibi bunun için sponsor bulabilirlerse. Çünkü, Tayvan'a gitmek için ne üniversite sponsor oluyor, ne de başka bir kuruluş.

"Türk Kadınında Vücut Yağlarının Oluşumu" projesinin en çarpıcı sonuçları şöyle sıralanabilir:

30 Yaş Sonrasına Dikkat

14-70 yaş arası kadınlar üzerinde gerçekleştirdiğimiz çalışma sonunda gördük ki, Türk kadınlarının boy ortalaması 1.64 ve ortalama 59 kilo civarında geziniyorlar. En çok kalça ve karın bölgesinden yağlanmaya müsait olan Türk kadını, 30 yaşından sonra kilo almaya başlıyor ve vücudundaki yağ oranı artıyor. Bu oran 50'li yaşlarda en yüksek seviyeye ulaşıyor."

 

Yağ Nasıl Ölçülür?

Normal bir kadında vücut ağırlığının yüzde 20-25'i yağdan oluşmalı. Vücuttaki yağ oranını belirlemek için bio-elektrik bir tartıdan yararlanıyoruz. Yağ, kas ve kemik dokularının elektrik geçirgenliğinin farklı olduğu temelinden yola çıkarak, vücuda hafif elektrik dalgaları veriyor ve bunun bedendeki dolaşım süresini bularak, vücuttaki yağ oranını hesaplıyoruz. Yani kişinin yapması gereken tek şey bir tartının üzerine çıkmak. Gerisini aletin üzerindeki ekrandan okuyabiliyorsunuz. Önemli olan, doğru ölçümlerle yağ ve kas oranlarını belirlemek ve doğru beslenme ve egzersiz ile bu oranları sağlıklı seviyeye indirmek.

 

Yağlar Kasa Dönüşür Mü?

Genelde egzersiz yapılırken kasların yağa dönüşmesinden korkulur ve önce kilo kaybedip ardından egzersize başlama yöntemi tercih edilir. Oysa, yağ hiçbir zaman kasa dönüşmüyor. Egzersiz yapmadan verilen kilo da yalnızca kas erimesi sağlıyor ve vücuttaki yağ oranını artırıyor.

 

Az Ye Öz Ye

Yemek yeme alışkanlıklarımız, kilo verme veya formumuzu korumada son derece etkili. Çünkü, mide genişleyip küçülebilen bir organ. Aşırı gıda sonucunda dokuz kat kadar büyüyebilen bir mide, az yemeye alıştırılırsa dokuz kat da küçülebiliyor. Yani sağlıklı olan küçük porsiyonlar şeklinde sık sık yemek. Böylece hem metabolizma harekete geçiyor, hem de midenin kapasitesi genişlemiyor.

 

Harekete Geçin Artık

Doç. Dr. Aysel Pehlivan, "Herkes için Spor Federasyonu"nun Yönetim Kurulu üyeliğini de yürütüyor. Federasyonu'n amacı, iş ya da başka gerekçelerle hareket kabiliyetini yitirmiş insanları, yeniden harekete geçirerek dinamizm kazandırmak. Gönüllülerden oluşan Federasyon, şişmanlığı ve şişmanlıktan kaynakIanan hastalıkların en büyük şikayet konularından biri haline gelişini dikkate alarak, herkese spor yaptırmayı, en azından spora teşvik etmeyi hedefliyor. Harekete geçmek için biraz daha beklerseniz, ne kadar geç kaldığınızı farketmeniz de uzun sürmeyecek...

Sitemize Reklam Verin
Sitemize reklam vermek için
0 212 275 66 00
numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.
MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLUN