YOGA

Son yıllarda yoga giderek bazı rahatsızlıklıkları kontrol etmekte, özellikle stres ve strese bağlı durumlarda, etkili bir tedavi yöntemi olarak kullanılmaya başlamıştır. Hem beden hem de zihin üzerinde çalıştığı için bu tarz durumlarda önerilmektedir. Kalp rahatsızlıkları ve astım, yoga ile tedaviye cevap veren arazlar olarak bilinmektedir.

Bütünüyle bakılınca yoga (Sanskritçe'de 'birleşme' anlamına gelir) bir beden-zihin ve ruh eğitimi sistemidir. Hindistan'da başlamıştır. Batı ülkelerinde yoganın daha çok bedensel şekli (Hatha Yoga adı verilen duruş ve egzersizler) en tanınmış şeklidir. Ancak yogaya gönül vermiş kişiler için, Raja Yoga (zihin kontrolüne odaklanan), Jnana Yoga (idrak ve anlayışa odaklanan), Karma (ahlaki davranış), ve Bakti (ibadet yönü) gibi diğer şekilleri de önemlidir.

Tabii ki yoga egzersizleri, dini inançları olsun veya olmasın, herkes tarafından yapılabilir. Ancak yoga felsefesi zihnin beden üzerindeki kontrolünü vurgular ve fiziksel egzersizlerin faydalarını görmek için zihinsel ve ruhsal gelişimin gerekliliğini savunur. Aynı zamanda YOGA MEDİTASYONLA beraber uygulandığında amaca daha çok yaklaşılır.

En eski yoga öğretmenleri, egzersizlerinin bazılarını, insanlardan çok daha rahat hareket edip gevşemeyi başarabilen hayvanları gözlemleyerek geliştirdiler. Yoga duruşları esnekliği arttırıp kontrollü gevşemeyi sağlamak için tasarlanmıştır. Hareketler yavaş yapılır ve duruşlar bir-iki dakika tutularak bedenin farkına varmak, gerilimleri ve davranış biçimlerini gözlemlemek amacını taşır. Yoga yaparken hiçbir zaman aşırı zorlanma veya gösteriş yoktur. Özünde içsel odaklanmış farkındalık vardır.

Nefes alış yogada önem taşır. Yoga felsefesine göre, nefes bir insanın prana'sını (yaşam gücünü) içerir. Nefes alıp verme bilinçsizce yapılan bir hareket olmasına rağmen, bilinçli bir şekilde değiştirilebilir ve kendini iyi hissetmeye yol açar. Nefes alışımız değişik duygusal durumumuzu da yansıtır. Dolayısıyla nefes alma biçimi ve nefes kontrolü, düşünsel ve duygusal uyum hali yaratmada etkilidir. Değişik yoga egzersizleri ile nefes alma biçimleri geliştirmek -diyafram, göğüs kafesi, omuzlar- mümkündür.

Kime yararlı olabilir?

Yoga eğitmenleri sabırlı ve azimli her insanın yogadan yararlanacağını söylerler. Fiziksel yetenek göz önünde tutulmak kaydıyla, çocukluktan yaşlılığa kadar, insan her yaşta yoga yapabilir. Hatta eğitmenlere göre, günlük kişisel yaşamı daha stresli olan kişiler için, sakinleştirici bir huzur getirmesi nedeniyle yoga özellikle yararlıdır.

Yakın zamana kadar batıda yoganın rolü, beden ve zihin sağlığı getiren, belirli bazı rahatsızlıkları tedavi etme amaçlı değil de, koruyucu bir doğal sağlık yöntemi olarak algılandı. Gerçekten de fiziksel ve ruhsal gerginlik halinde adaleler spazm yapar ve yogadaki uzanma, gevşeme hareketleri kasları gevşettiği gibi sükunet ve zihinsel rahatlama da getirmektedir.

Hareket etme ve duruş sorunları olanlar, sırt ve belkemiğinde esneklik yaratan yogadaki eğilme ve bükülme hareketlerinden özellikle yararlanabilir. Bel kemiği, beyinden gövdeye ve kol-bacaklara giden sinirleri taşıdığı için, onun sağlıklı oluşu ağrı-sancı kontrolünde önem taşır. Yoga özellikle hareketsiz bir yaşam tarzı olan kişiler için yararlıdır. Kol ve bacaklardaki eklemleri sağlıklı tutmaya yarar.

Günümüzde yoga, bel ve sırt ağrısı, başağrısı, yüksek tansiyon ve kalp rahatsızlıkları, astım ve bronşit, sinir bozukluğu, mide asidi ve adet öncesi gerginlik gibi rahatsızlıkların tedavisinde etkili olarak kullanılmaktadır. Ayrıca romatizmal artirit, MS, şeker hastalığı gibi kronik hastalıkların yanı sıra, öğrenme zorlukları, osteoporoz, doğum sonrası depresyon ve hamile kadınları doğuma hazırlamada yoga etkili olarak denenmeye başlanmıştır.

YOGA YAPARKEN DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR

· Sizin kişisel özelliklerinize uyarlama yapan bir uzman eğitmene başvurun

· Düzenli olarak, tercihan her gün, yoga yapın

· Sınıftaki arkadaşlarınızla yarış etmeyin, yogada zorlanma yoktur

· Eğer ilaç tedavisi görmekteyseniz, fiziksel bir arazınız varsa veya anormal fiziki semptomlar gösteriyorsanız, yogaya başlamadan önce mutlaka doktorunuza danışın

· Yoga yaparken rahat ve esnek giysiler giyin ve yerde bir minder veya katlanmış battaniye kullanın

· Bağırsakları boşaltmadan ve idrar torbası doluyken yoga yapmayın

· Rahatlamak ve dinçleşebilmek için yogadan önce ve sonra duş yapın

· Yoga egzersizlerinizi mutlaka yemekten önce yapın. Yemeklerden sonra en az üç saat, snacklerden sonra ise bir saat bekledikten sonra yoga yapın

· Uzun süre güneşte kaldıktan hemen sonra yoga yapmayın, başdönmesi ve mide bulantısı hissedebilirsiniz.

 

YOGAYA YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN ANA DURUŞLAR

Bedenen ve ruhen ısınmak için aşağıdaki beş duruş özellikle yogaya yeni başlayanlar için uygundur. Yine de, bu hareketleri ilk seferde mükemmel yapmayı beklemeyin. Bunları ustalıkla yapmanız haftalar, hatta aylar alabilir. Ancak sebat ve deneyimle, dikkatle talimatları uygulayarak ve kendinizi zorlamadan bu duruşların 2-3'ünü veya tümünü yapabilirsiniz.

Eğer kiloluysanız, yüksek tansiyonunuz varsa, adet görüyorsanız veya hamileyseniz, bu duruşları denemeden önce bir yoga uzmanına danışmalısınız.

1- Belkemiğini döndürme Ayaklarınızı uzatarak oturun. Sağ bacağınızı kaldırıp ayağınızı sol dizinizin yanına koyun. Nefesinizi vererek gövdenizi sağa çevirin. Sol elinizle sol ayak bileğinize uzanın. Sağ elinizi arkanıza yere dayayın ve sırtınızı dik tutun. Her nefes verişinizde biraz daha sağa dönün. En az bir dakika tutun. Sonra aynı egzersizi sola dönerek tekrarlayın.

2- Yay Bacaklarınızı birleştirerek yere yüzükoyun uzanın. Dizlerinizi büküp ayaklarınızı başınıza doğru kaldırın. Bileklerinizi tutun. Sonra nefes alırken bileklerinizi çekerek başınızı göğsünüzü ve baldırlarınızı yerden kaldırın. Kollarınızı düz tutun ve karnınız yere değer şekilde kalın. İlk başlarda bacaklarınız ayrılacak, ama zamanla ustalaştıkça bacaklarınızı birleştirebileceksiniz. Bu yay hareketini 3-10 nefeslik tutun. Nefesinizi verin ve bacaklarınızı bırakın.

3- Yarım omuz duruşu Sırtüstü yatın ve nefes alırken bacaklarınızı kaldırın. Nefes vererek kalçanızı yerden kaldırıp bacaklarınızı başınızın üstüne getirin. Ağırlığınızı kol, omuz ve dirseklerinize verin. Nefes alarak ağılığınızı öyle ayarlayın ki ellerinize fazla baskı binmesin. Bu duruşu 1-3 dakika tutun. Sonra kollarınızı indirin ve yavaşça pozisyondan yuvarlanarak çıkın.

4- Köprü Sırtüstü yatın, kollarınızı iki yana koyun, dizlerinizi büküp bacaklarınızı hafif aralayın.

Nefes alın ve gövdenizin ortasını yerden kaldırarak kollarınızı yerde dümdüz uzatarak ellerinizi altınızda kavuşturun. Her iki tarafa eğilirken, omuzlarınızı altınıza alın. Kollarınız ve bacaklarınızla bastırarak köprüyü yükseltin. Midenizden nefes alarak köprü duruşunu en az bir dakika tutun. Vücudunuzu yavaşça yere indirin ve bacaklarınızı uzatın.

5- Üçgen Nefes alarak kollarınızı iki yana omuz hizasına kaldırın ve bacaklarınızı rahat edeceğiniz şekilde ayırın. Sol ayağınızı dışa doğru çevirin ve nefesinizi vererek (öne eğilmeden) vücudunuzu sola bükerek sol elinizi sol bacağınızın üzerinden kaydırarak sol ayak bileğinize uzanın. Aynı zamanda, sağ kolunuzu avucunuz dışa bakarak yukarı kaldırın. Başınızı çevirip sağ elinize bakın. Bu pozisyonda en az bir dakika kalın ve her nefes verişinizde biraz daha ayak bileğinize doğru uzanın. Sonra nefes alarak vücudunuzu dikleştirin ve başlangıç duruşuna dönün. Aynı hareketi sağa eğilerek tekrarlayın.

Bunu biliyor muydunuz?

Ünlü viyolonsel ustası Yehudi Menuhin omuz kireçlenmesinden dolayı eklem hareketsizliği (frozen shoulder) nedeniyle kariyerinin sona ermesi tehlikesiyle karşı karşıya kalmıştı. Yoga egzersizleri yaparak iyileşti ve mesleğine devam edebildi.

 

Bu konuda okumanızı önerdiğimiz diğer yazılarımız:

Güneşi Selamlama

Yoga - Prof. Dr. Akif Manaf

Sitemize Reklam Verin
Sitemize reklam vermek için
0 212 275 66 00
numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.
MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLUN