YÜRÜYÜŞ HER DERDE DEVA

Time Dergisi 'Sağlıklı olma bilimi' başlıklı kapak konusunda yürüyüşün sağlık için en değerli ilaç olduğunun kanıtlandığını yazdı. Yürüyüş, bakınız nelere deva...

DAMAR TIKANMASI: Özellikle beyin damarlarının bir kan pıhtısı yüzünden tıkanmasında yürüyüşün ne kadar önlem olabileceği 1.5 yıl önce Harvard Tıp Okulu tarafından yapılan bir araştırmayla netleşti. Araştırmaya göre günde 2.5 saat yürüyüş, damar tıkanması riskini yüzde 40 azaltıyor.

KİLO: Yaşlandıkca sadece diyet yaparak kilolardan kurtulmak, ya da belli bir kiloda kalmak imkansız. Günde 30 dakikalık bir yürüyüş, kilo kontrolünü elinizde tutmayı sağlıyor. Ayrıca gün boyunca enerjik olmanızı sağlıyor.

ŞEKER HASTALIĞI: İki ayrı araştırma, günde 30 dakikalık bir yürüyüşün özellikle ikinci tip şeker hastalığının gelişmesini önlediğini kanıtladı. Dahası, diyabete meyilli kişilerde yürüyüşün yanı sıra egzersiz yaparak kilo vermenin, metformi adlı diyabet ilacından iki kat daha etkili olduğu açıkca görüldü.

KEMİK ERİMESİ: Yürüyüş sadece kaslara değil, kemiklere de faydalı. Araştırmalar, 20'li yaşlarından itibaren düzenli olarak yürüyüş yapan ve kalsiyum zengini yiyecekler tüketmeye dikkat eden kadınlarda, 70'li yaşlarda 'osteoporoz' riskinin yüzde 30 daha az olduğunu gösterdi.

DEPRESYON: Evin etrafında bile atacağınız bir tur, moralinizin düzelmesine yardımcı oluyor. Programlı yürüyüş ruh sağlığı üzerinde mucizeler yaratabiliyor. Klinik depresyon teşhisi konulan kişilere yürüyüşün bir faydası var mı? Elde edilen yeni bulgular, olduğunu açıkça ortaya koydu. Antidepresan tedavisi ciddi depresyondan kurtulmak için izlenecek doğru ve hızlı bir yol. Ancak ilaç tedavisinin yanında, her gün yapılacak 45 dakikalık düzenli yürüyüşler, depresyonun 10 ay sonra tekrar etmesini, daha iyi önlüyor.

KANSER: Şaşırtıcı ama gerçek... Bağırsak ve rektum kanseri riski, her gün bir saat kadar yürüyerek büyük ölçüde azalıyor. Yürüyüş, atıkların bağırsaklardan daha hızlı atılmasına yardımcı oluyor. Toksik maddeler de vücudu daha kısa sürede terk ediyor. Böylelikle bağırsak hücrelerinin zehirlenmesi önleniyor.

Sitemize Reklam Verin
Sitemize reklam vermek için
0 212 275 66 00
numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.
MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLUN