ZEYTİNYAĞI

Zeytinyağı, yaklaşık 8,000 yıldan beri yalnızca yemekleri ve salataları tatlandırmak için değil, aynı zamanda kozmetik ve ilaç olarak da kullanıldı. Bugün hala vaftizlerde kullanılan yağın ana maddesi zeytinyağıdır. Ortaçağ boyunca yapılan ilaçların neredeyse hepsinin içinde zeytinyağı vardır.

Zeytinyağı, içerdiği A, D, E ve K vitaminleri sayesinde hücrelerin yenilenmesine yardımcı olur, doku ve organların yaşlanmasını geciktirir. Zeytinyağında ayrıca kükürt, fosfor, manganez, bakır ve klor gibi mineraller vardır. Birçoğumuzun bildiği gibi kolesterolü düşürücü etkisi nedeniyle kalp krizi riskini azaltır. Dünyanın en çok zeytinyağı tüketen yerlerinden biri olan Girit'te kalp krizi vakalarına çok ender rastlanır. Yapılan istatistiklere göre de Akdenizliler'in diğer bölgelerde yaşayan insanlara göre kalp hastalıklarına daha az yakalandıkları belirtilmiştir. Yurdumuzda da en düşük kolesterol oranı zeytinyağı ağırlıklı beslenen Ayvalık çevresindedir.

Yalnızca kalp krizini önlemekle kalmıyor zeytinyağı. Özellikle çocuklarda ve yetişme çağındaki kişilerde kemik gelişimine katkıda bulunuyor, bebeklerin merkezi sinir sisteminin gelişmesine yardımcı oluyor, antioksidan özelliğinden dolayı beyni koruyor ve yaşlanmasını geciktiriyor, kansere karşı koruyucu özelliği biliniyor ve şeker hastalığına yakalanmak istemiyorsak yine zeytinyağından yararlanabileceğimiz söyleniyor.

Zeytinyağının özellikleri bunlarla bitmiyor elbet. Cildi besliyor, koruyor ve yumuşatıyor, ağızda çalkalandığında diş etlerini güçlendiriyor. Özellikle soğuk presle elde edilen zeytinyağı karaciğeri temizliyor ve safra kesesi taşlarının oluşumunu engelliyor. Sabah-akşam içilen yarım fincan zeytinyağı mide ve barsakları yumuşatıyor, pekliği önlüyor ve gideriyor, böbrek, mesane ve idrar yollarındaki kum ve taşların düşmesine yardımcı oluyor. Üzerine sürülen organı kuvvetlendiriyor, karın ağrılarını dindiriyor. Bütün yağlar mideyi ve barsakları zayıflattığı halde, zeytinyağı tam tersi etki gösteriyor.

Tıpta kullanılan merhemlerin çoğu zeytinyağı katkılıdır. Tek başına kullanıldığında da yaraların çabuk kapanmasına yardımcı olur, yanıklara sürülür, saçı besler ve canlılık verir. Zeytinyağı zehirlenmelere karşı da kullanılır. Bu özelliklerinden dolayı Hz. Muhammed hadislerinden birinde, "Zeytinyağını yiyiniz ve onunla yağlanınız" demiştir. Zeytinin yaprağı da kızıl, egzama, habis yaralar ve kurdeşen gibi cilt hastalıklarında kullanılır, terlemeyi önler. Zeytinyağında bulunan olein stearik, palmitrik, linolin asitler nedeniyle sabun yapımında da kullanılır.

Sitemize Reklam Verin
Sitemize reklam vermek için
0 212 275 66 00
numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.
MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLUN